» » Szkolenie z obszaru bezpieczeństwa i reagowania na zamachy przeciwko życiu i zdrowiu

w dniu 10 czerwca 2024 roku studenci Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT mieli okazję uczestniczyć w certyfikowanym szkoleniu z obszaru bezpieczeństwa i reagowania na zamachy przeciwko życiu oraz zdrowiu. W ramach współpracy KNBN WAT oraz Safety Project Sp. z o.o. – członkowie koła wzięli udział w wykładzie z elementami praktycznymi, poprowadzonym przez specjalistę z Safety Project – Marka Pilewskiego. Szkolenie obejmowało siedem zagadnień, a wśród nich znalazły się:

• komunikacja z trudną – agresywną osobą;
  • reagowanie na zamachy przeciwko życiu i zdrowiu;
  • reagowanie w sytuacjach zakładniczych;
  • reagowanie na zamach bombowy i zagrożenia CBRN;
  • reagowanie na informację o podłożeniu ładunku wybuchowego lub innego zagrożenia;
  • reagowanie na podejrzaną przesyłkę;
  • pierwsza pomoc w reagowaniu na zamachy.

Studenci mieli możliwość zapoznania się z problematyką wyżej wymienionych zagadnień oraz zadawania uzupełniających pytań, a także zapoznali się z materiałami wideo ukazującymi tragiczne skutki niewłaściwego zadbania o bezpieczeństwo oraz to jak nieprzewidywalny może być atak. Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że tego typu szkolenia są świetną okazją do zwiększenia świadomości i uzupełnienia wiedzy o bezpieczeństwie. Istotnym aspektem spotkania była analiza zdarzeń i sytuacji kryzysowych, a następnie wspólne dochodzenie do tego jak takich zdarzeń uniknąć.

Prowadzący szkolenie – Marek Pilewski zaprezentował różne formy barykadowania się w pomieszczeniu, samoobrony przed uzbrojonym napastnikiem oraz finalnie sposoby opatrywania ran. Bez wątpienia szkolenie było ciekawym i angażującym doświadczeniem dla studentów oraz niecodziennym przeżyciem z racji na swój charakter skierowany na sytuacje ekstremalne. Łącznie ze szkolenia skorzystały dwadzieścia cztery osoby – każdy uczestnik dostał certyfikat z wyszczególnionymi zagadnieniami poruszonymi na spotkaniu. W imieniu Zarządu Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT dziękujemy prowadzącemu Markowi za przekazaną wiedzę i doświadczenie, zaś członkom naszego koła gratulujemy ukończonego szkolenia i aktywnego udziału.

Marek PILEWSKI – przez 21 lat był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu. Przez 13 lat służył w oddziale rozpoznania pirotechnicznego, radiologicznego i bio-chemicznego; przez 8 lat w oddziale szkolenia w zespole szkoleń specjalnych BOR, w tym 6 lat jako ekspert ochrony placówek dyplomatycznych oraz osób ochranianych w krajach takich jak: Irak, Afganistan, Libia, Syria, Iran i Pakistan. Posiada następujące uprawnienia: Instruktor Samodzielnych Działań Pirotechnicznych; instruktor strzelania sportowego i bojowego; instruktor wspinaczki skałkowej, speleologii i ratownictwa z powietrza; instruktor survivalu; ratownik pola walki. Obecnie prowadzi aktywną działalność w sektorze ochrony osobistej TEAM LIDER. Jest współautorem programu szkolenia dla administracji publicznej z inicjatywy Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW. Jest organizatorem i głównym prowadzącym szkoleń z zakresu ratownictwa taktycznego, strzelania bojowego oraz taktyki ochrony VIP w różnych środowiskach (służby mundurowe, grupy proobronne, cywilne).

Z wyrazami szacunku,