» » Studentki KNBN WAT na II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rosja, Białoruś, Ukraina i obszar postradziecki- ujęcie interdyscyplinarne”

Studentki KNBN WAT na II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rosja, Białoruś, Ukraina i obszar postradziecki- ujęcie interdyscyplinarne”

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że studentki Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT reprezentowały naszą uczelnię oraz Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT na II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Rosja, Białoruś, Ukraina i obszar postradziecki – ujęcie interdyscyplinarne”.

Konferencję zorganizowali: Center for European Studies i Center for American Studies. Obrady odbyły się w formie zdalnej w dniu 21 lutego 2025 roku.

Głównym założeniem konferencji była dyskusja na temat Rosji, Białorusi i Ukrainy oraz innych krajów obszaru postradzieckiego (Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Armenii Azerbejdżanu, Gruzji i Mołdawii) w perspektywie interdyscyplinarnej. Podjęto problematykę społeczną, polityczną, ekonomiczną i prawną Rosji i państw obszaru postradzieckiego, ich język, kulturę, sztukę i historię, jak również wątki geograficzne i inżynieryjno-techniczne. Konferencja była przestrzenią do wymiany myśli na temat zarówno historycznych uwarunkowań, jak i współczesnych wyzwań, które wpływają na dynamikę tego strategicznie ważnego regionu, tak lokalnie (w perspektywie pojedynczych krajów obszaru postradzieckiego), jak i regionalnie oraz globalnie.

Obszary tematyczne konferencji obejmowały:

  • Zmiany ustrojowe i polityczne w krajach Europy Wschodniej – od autorytaryzmu do demokracji.
  • Geopolityczne napięcia w regionie – rola Rosji, wpływ Zachodu oraz rozwój regionalnych sojuszy.
  • Społeczne i kulturowe przemiany – migracje, zmiany demograficzne i tożsamości narodowe.
  • Kraje byłego ZZSR a technologia.
  • Historia, kultura i sztuka państw obszaru postradzieckiego.
  • Język rosyjski i inne języki obszaru postradzieckiego.
  • Prawo oraz polityka gospodarcza i jej skutki – transformacje systemów prawno-gospodarczych oraz nowe wyzwania ekonomiczne.
  • Konflikty regionalne – analiza wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencji dla stabilności w regionie.
  • Rola mediów i kultury w kształtowaniu społeczeństw wschodnich.
  • Geografia i przyroda obszaru postradzieckiego.
  • Historia i jej wpływ na współczesność – analiza dziedzictwa przeszłości w kształtowaniu dzisiejszej polityki i społeczeństwa.
  • Przyszłość Europy Wschodniej – perspektywy dalszego rozwoju politycznego, społecznego i gospodarczego.
  • i wiele innych.

Dwie studentki z  Wojskowej Akademii Technicznej wygłosiła referaty pt.: „Analiza rosyjskich strategii dezinformacyjnych w wojnie informacyjnej” oraz „Energetyczna suwerenność: jak kraje byłego ZSSR opuszczają rosyjski obszar elektroenergetyczny”, w którym to przybliżyły aktualne problematyki związane z rosyjską polityką zagraniczną i działaniami na arenie międzynarodowej.

Dla naszych studentek – Katarzyny Kurkiewicz i Darii Sitarczuk – udział w konferencji był doświadczeniem dającym satysfakcję z możliwości realizowania się naukowo oraz reprezentowania Akademii. Ponadto udział członków KNBN WAT pozwolił na realizowanie fundamentalnych działań organizacji studenckiej jaką jest koło naukowe. Życzymy naszym członkom dalszych sukcesów w nauce.

Z wyrazami szacunku,

Zarząd KNBN WAT.