Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, iż studenci Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT reprezentowali naszą uczelnię oraz Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT na Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: „Wojna Rosji z Ukrainą: Retrospekcja, Wpływ i Perspektywy”.
Konferencję zorganizowali: Forum Młodych Dyplomatów, Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz the Student Council of the Educational and Scientific Institute of Foreign Relations and National Security of the National University of Ostroh Academy. Obrady odbyły się w formie zdalnej w dniu 10 stycznia 2025 roku, a uroczyste rozpoczęcie poprowadzili: Prof. Dmytro Shevchuk, Dr.Sc. oraz dr hab. Katarzyna Marzęda-Młynarska.
Obszary tematyczne konferencji obejmowały:
- Polaryzacja stosunków międzynarodowych po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę;
- Dyplomacja wahadłowa Turcji, Kataru, Indii i innych państw w kontekście rozwiązania wojny rosyjsko-ukraińskiej;
- Udział Korei Północnej w wojnie;
- Kształtowanie nowego porządku światowego;
- Teoria zachowania status quo: dlaczego społeczność międzynarodowa unika upadku Rosji
- Skuteczne rozwiązania konfliktów zbrojnych: wcześniejsze doświadczenia dla Ukrainy;
- Nieskończony konflikt czy scenariusz niemiecki: co Ukraina i inne podzielone państwa mają wspólnego i jakie są perspektywy zastosowania scenariusza niemieckiego w Ukrainie;
- Rola Iranu: aktywne wsparcie czy bierne uczestnictwo;
- Opinia publiczna na temat trwającej wojny w Ukrainie;
- Państwa Grupy Wyszehradzkiej a europejska integracja Ukrainy;
- Perspektywy pogłębienia współpracy Litwy, Polski i Ukrainy w ramach Sojuszu Trójkąt Lubelskiego;
- Inicjatywa Trójmorza: perspektywy pełnego członkostwa Ukrainy i Mołdawii;
- Współpraca Ukrainy, Gruzji i Mołdawii na rzecz Europy;
- Współpraca czarnomorska: Ukraina, Gruzja, Turcja, Bułgaria i Rumunia.
Dwójka studentów z Wojskowej Akademii Technicznej wygłosiła referat pt.: „Wykorzystanie mediów społecznościowych do szerzenia dezinformacji i propagandy – studium przypadku„, w którym to przybliżyli pojęcie dezinformacji, omówili formy w jakich Rosja prowadzi działania dezinformacyjne w ramach konfliktu w Ukrainie oraz przytoczyli wiele przykładów omawiając ich skutki i zwracając uwagę na istotę informacji w prowadzeniu polityki zagranicznej państw i organizacji międzynarodowych.
Dla naszych studentów – Zuzanny Szymańskiej i Jakuba Walczaka – udział w konferencji był dobrym doświadczeniem dającym satysfakcję z możliwości realizowania się naukowo oraz reprezentowania Akademii. Ponadto udział członków KNBN WAT pozwolił na realizowanie fundamentalnych działań organizacji studenckiej jaką jest koło naukowe. Dziękujemy za możliwość udziału w tym przedsięwzięciu, a członkom KNBN WAT życzymy licznych sukcesów w nauce.
Z wyrazami szacunku,
Zarząd KNBN WAT.