» » Członkowie KNBN WAT uczestniczyli w XXXIII Forum Ekonomicznym

Członkowie KNBN WAT uczestniczyli w XXXIII Forum Ekonomicznym

W dniach 3-5 września 2024 roku pięcioro członków Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT miało przyjemność wizytować w Karpaczu podczas obrad XXXIII edycji Forum Ekonomicznego. Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Dyskutuje się na niej nie tylko o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów. Podczas trzech dni obrad miejsce miało ponad 500 debat, w których udział wzięło ponad 6 tys. uczestników. Wśród gości pojawiło się wiele wybitnych osobistości, w tym ministrowie, prezesi ważnych firmy, byli oraz obecni dowódcy wojskowi, przedstawiciele uczelni oraz lokalnych samorządów, premierzy i marszałkowie, dyrektorzy instytutów i fundacji oraz wielu ekspertów reprezentujących różnorodne dziedziny naukowe.

Z perspektywy studentów KNBN WAT szczególnie ważnym wydarzeniem, w którym mieli przyjemność wziąć udział był program Młodzi@Forum, jest to wyjątkowe wydarzenie pozwalające na uczestnictwo „młodych przedstawicieli” w programie merytorycznym Forum Ekonomicznego oraz innych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Co roku w programie bierze udział ok 200 przedstawicieli młodego pokolenia – osób zaangażowanych społecznie i politycznie. Uczestnikami programu są np. przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele nowych mediów, społecznicy i działacze polityczni, a także innowatorzy, trendsetterzy oraz influencerzy. Program ma za zadanie włączyć młode pokolenie do dyskusji o przyszłości Europy, integrację środowisk młodych, wspieranie pluralizmu światopoglądowego, włączanie do dyskursu publicznego nowych wątków, budowanie więzi międzypokoleniowej. Nasi studenci mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących istniejących programów i fundacji wspierających działalność naukową jak organizacja szkoleń i warsztatów czy wspomagających prowadzenie badań naukowych.

Dziękujemy za godne nas reprezentowanie i zachęcanie nowych studentów do osiągania ambitnych celów oraz wykorzystywanie własnego potencjału. Członkowie reprezentujący Koło w tym roku to: Michał Frais-Ligaj, Zuzanna Kowalik, Patryk Rzewuski, Bartosz Szymański oraz Ewelina Zielińska. Życzymy licznych sukcesów w naukowej karierze i dalszej aktywnej działalności promującej nauki o bezpieczeństwie.