PUBLIKACJE

K. Śmiałek, Bezpieczeństwo surowcowe we współczesnych realiach międzynarodowych, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-75-8

Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna albowiem jest wartością, której osiągniecie stanowi powinność elementarną stojącą ponad różnorakimi społeczno-ekonomicznymi, historycznymi i kulturowymi przejawami aktywności społecznej. Wyjątkowość ta dotyczy ścisłej więzi bezpieczeństwa ekonomicznego, w tym surowcowego z bezpieczeństwem indywidualnym, grupowym, warunkami życia i dostępem do podstawowych surowców. Wyjątkowa aktualność prezentowanej w pracy problematyki, przyjęta interdyscyplinarna perspektywa i dogłębna analiza pozwalają na pozytywną ocenę recenzowanej pracy zarówno w warstwie merytorycznej jak i metodologicznej.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Piotra Solarza, prof. AEH

Zrozumienie funkcjonowania systemu gospodarki światowej i kształtujących je praw wymaga sprecyzowania zagadnienia poprzez wskazanie, iż międzynarodowe stosunki gospodarcze to wzajemne oddziaływanie sił politycznych kształtujących system, w ramach którego dochodzi między nimi do interakcji i wynikających stąd sekwencji dla jego struktury. Analiza bezpieczeństwa ekonomicznego w kontekście wyzwań i zagrożeń wymaga modyfikacji. Wynika ona z pojawiania się nowych wymiarów bezpieczeństwa, rozwoju technologii, środków transportu i komunikacji. Dla przedmiotowej recenzji monografii istotne są zagrożenia dla bezpieczeństwa surowcowego. W świetle dynamicznych zmian, nowych konfliktów o różnym charakterze prezentowana monografia cechuje się wyjątkową aktualnością.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Stańczyka, prof. WAT

Ł. Kominek, K. Śmiałek, Prawne aspekty współczesnych konfliktów międzynarodowych, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-74-1

Towarzyszące ludzkości od zarania dziejów wojny i konflikty zbrojne ujawniały bądź to odmienne postawy bądź określoną linię polityczną państw decydujących się na rozwiązania siłowe. Na świecie toczy się coraz więcej konfliktów. Według danych międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w 2023 roku toczyły się na świecie 183 konflikty zbrojne. Ograniczanie i wyciszanie konfliktów międzynarodowych stanowi jedno z najważniejszych zadań społeczności międzynarodowej, realizowane w dużej mierze przy udziale organizacji międzynarodowych, zwłaszcza ONZ i organizacji regionalnych.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Tomasza Kamińskiego, prof. UW

Z uwagi na fakt, iż w praktyce stosunków międzynarodowych niemożliwe jest całkowite zapobieżenie powstawaniu sporów i konfliktów międzynarodowych niewątpliwego znaczenia nabierają procedury pokojowego ich rozwiązywania. Należy podkreślić, iż na gruncie obecnie obowiązującego prawa międzynarodowego istnieje obowiązek załatwiania sporów i konfliktów międzynarodowych środkami pokojowymi. Zabronione jest także uciekanie się do groźby i użycia siły w stosunkach międzynarodowych.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Stańczyka, prof. WAT

W. Śmiałek, Wielowymiarowość konfliktów kulturowych we współczesnym świecie, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-73-4

Znaczenie kultury dla stosunków międzynarodowych określa też jej znaczenie dla poszczególnych narodów, grup etnicznych i całych społeczeństw. Kultura bywała bowiem często jedynym i najważniejszym potwierdzeniem własnej narodowej odrębności. Przykłady byłej Jugosławii obecnie w dużej mierze Ukrainy ilustrują zjawisko negatywnych sprzężeń między kulturą a stosunkami międzynarodowymi. Tamtejsze nacjonalizmy, etnocentryzmy, i fundamentalizm religijny stały się przyczyną krwawych konfliktów. Każdy konflikt jest zjawiskiem wielostopniowym i wieloetapowym. Posiada również swoją specyficzną dynamikę. Stąd wynika ważne założenie badawcze że analiza wojen nie powinna ograniczać do badania tylko fazy zbrojnej. Konieczne jest uwzględnienie faz zarówno je poprzedzających jak też w następujących po zaprzestaniu walki.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

Z konfliktami kulturowymi ściśle wiąże się bezpieczeństwo kulturowe, którego głównym założeniem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i zapewnienie stanu braku zagrożeń dla tożsamości narodowej etnicznej i religijnej. Zachowanie bezpieczeństwa kulturowego wymaga stworzenia odpowiednich warunków które pozwalają by kultura mogła się rozwijać oraz by przeciwdziałać zagrożeniom czy pokonać je. Główne zagrożenia bezpieczeństwa kulturowego to przede wszystkim konflikty zbrojne skutkujące niszczeniem dziedzictwa narodowego, kultury materialnej narodów, grup etnicznych i religijnych.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Ireneusza Krasia

Ł. Kominek, W. Śmiałek, Wybrane aspekty polemologiczne konfliktów w XXI wieku, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-72-7

Wewnętrzne konflikty zbrojne rozgrywają się między rządem państwa, a istniejącą w tym państwie opozycją, przy tym brak jest zbrojnej interwencji ze strony innych państw. Cechą wspólną większości konfliktów zbrojnych XXI wieku jest włączanie się innych państw i organizacji międzynarodowych w te konflikty. W przypadku wystąpienia takiej interwencji możemy mówić o umiędzynarodowionym konflikcie wewnętrznym.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

Każdy konflikt zbrojny jest zjawiskiem wielostopniowym i wieloetapowym. Analiza konfliktu nie powinna ograniczać się do badania fazy zbrojnej i powinna ujmować wielość przyczyn, a także skutki i konsekwencje narodowe i międzynarodowe. Agresja Rosji na Ukrainę, która w zamyśle Putina miała być szybką, łatwą, lokalną wojną czy nawet specjalną operacją wojskową, stała się konfliktem zbrojnym, który wywołał globalne implikacje. Lokalny w zamierzeniu konflikt stał się sprawą globalną i nie tylko nikogo nie mógł pozostawić obojętnym, lecz także wywołał dotkliwe konsekwencje w odniesieniu do takich globalnych problemów jak bezpieczeństwo energetyczne czy głód.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Juliusza Stanisława Tyma, prof. ASzWoj

B. Błaszczak, Ł. Kominek, Konceptualizacja bezpieczeństwa kryminologicznego, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-70-3

Monografia ta, w związku ze swoją tematyką jest niezwykle interesująca. Zastosowany w pracy sposób ujęcia tematów charakteryzuje się wyjątkową aktualnością. Wartością dodaną recenzowanej pracy jest przyjęta struktura wszystkich artykułów obejmująca streszczenie w języku polskim, słowa kluczowe, zasadniczą treść, streszczenie w języku angielskim oraz nadzwyczaj obszerną, zarówno polską, jak i obcojęzyczną literaturę. Praca wnosi nowe wartości do problematyki bezpieczeństwa, w szczególności wybranych zagadnień kryminologii.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Marcina Konrada Jurgilewicza

Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna, albowiem jest wartością, której osiąganie stanowi powinność elementarną, stojącą ponad różnorakimi społeczno-ekonomicznymi, historycznymi i kulturowymi przejawami aktywności społecznej. Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy uwagę swoją poświęcili roli bezpieczeństwa kryminologicznego we współczesnej problematyce państwa. Aktualność problematyki, jej szerokie ujęcie, przyjęta perspektywa skutkują pozytywną oceną zarówno merytorycznej, jak i metodologicznej strony recenzowanej pracy.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Michała Kowalskiego, prof. ALK

W. Śmiałek, Współczesne strategie oraz rozwiązania w bezpieczeństwie narodowym, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-69-7

Praca powstała na bazie aktualnej literatury, czasopiśmiennictwa, aktów doktrynalnych i prawnych. Wnosi ona nowe treści do analiz omawianej problematyki, szczególnie w dobie ożywionej dyskusji naukowej i społecznej debaty nad ewolucją bezpieczeństwa narodowego. Monografia jest efektem odpowiedniego doboru autorów reprezentujących środowisko studenckiego i doktoranckiego ruchu naukowego, wywodzących się z wiodących uczelni, realizujących badania i dydaktykę w naukach o bezpieczeństwie.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Andrzeja Misiuka

Autorzy recenzowanej monografii uwagę swoją poświęcili tematowi wyjątkowo aktualnemu i dynamiczne się rozwijającemu - mianowicie współczesnym strategiom i rozwiązaniom w bezpieczeństwie narodowym. Uczynili to na bardzo, może nawet zbyt szerokim tle wielorakich uwarunkowań bezpieczeństwa narodowego. Dogłębna analiza oraz przyjęta perspektywa prezentowanego tematu stanowią o wartości i aktualności recenzowanej monografii.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

K. Śmiałek, Ł. Kominek, Bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne podstawy bezpieczeństwa kontynentu europejskiego w XXI wieku, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-20-8

Zachowanie bezpieczeństwa ekonomicznego stało się jednym z głównych celów polityki państw i organizacji międzynarodowych, w tym zwłaszcza Unii Europejskiej. W najbliższych latach to właśnie na płaszczyźnie ekonomicznej będzie się toczyć rywalizacja między państwami, regionami oraz organizacjami – na przykład USA vs Chiny, czy też UE vs Chiny. Recenzowana monografia poświęcona jest bezpieczeństwu ekonomicznemu Europy w XXI wieku. W recenzowanej pracy przyjęto koncepcje obejmującą rozważania ogólne, jak i analizę poszczególnych problemów, wyzwań oraz zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego w jego ekonomicznym wymiarze.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. inż. Jacka Fabisiaka, prof. AMW

Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy główną uwagę poświecili wieloaspektowej analizie i opisowi bezpieczeństwa ekonomicznego państw oraz struktur wspólnotowych Europy. Dogłębna analiza, jak również przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o wartości i aktualności recenzowanej monografii. Praca wnosi nowe wartości do analiz bezpieczeństwa ekonomicznego w kontekście dynamicznych stosunków międzynarodowych, nowych wyzwań i zagrożeń.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Bogusława Jagusiaka

W. Śmiałek, Bezpieczeństwo europejskie doby integracji i dezintegracji, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-21-5

W recenzowanej pracy przyjęto koncepcję obejmującą rozważania ogólne, jak i analizę poszczególnych problemów bezpieczeństwa europejskiego, wyzwań i zagrożeń. Praca spełnia podstawowe wymagania stawiane dziełom powstałym w obszarze nauk społecznych, w dyscyplinie: nauki o bezpieczeństwie. (...) Unia Europejska jest rezultatem wielowiekowego rozwoju myśli integracyjnej, której głównym celem była intensyfikacja współpracy na rzecz poprawy jakości życia narodów Starego Kontynentu. Źródeł wspólnoty europejskiej można upatrywać w jej dorobku kulturowym. Do zasadniczych jego elementów składowych można zaliczyć, do czego zresztą odwołują się w swoich artykułach autorzy: wytwory kultury greckiej, rzymskie prawo i judeochrześcijańską tradycję. Proces integracji europejskiej pokazuje, jak długą i skomplikowaną drogę przeszły państwa członkowskie, by stworzyć organizację regionalną posiadającą wszelkie atrybuty niezbędne do zapewnienia wszystkim zrzeszonym państwom jak najlepszych warunków rozwoju.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Zalewskiego, prof. WAT

Tytułowy problem recenzowanej pracy nabiera obecnie szczególnego znaczenia naukowego, jak i praktycznego. W literaturze naukowej dotyczącej bezpieczeństwa europejskiego akcentuje się dynamikę, zmienność roli i znaczenia bezpieczeństwa militarnego, jak i postrzeganego z innych perspektyw, na przykład społecznej oraz cybernetycznej. Ważne miejsce zajmują wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskiego. (...) Dezinformacja coraz częściej wykorzystywana jest w działaniach hybrydowych, destabilizujących system przekazu, zniekształcających obraz wyzwań i zagrożeń w odbiorze społecznym.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Wojciecha Gizickiego, prof. KUL

K. Śmiałek, Wyzwania i zagrożenia bezpieczeństwa Starego Kontynentu, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-22-2

Definicje zagrożeń dla bezpieczeństwa regionu, jakim jest kontynent europejski obejmują dzieła lub ciąg zdarzeń zagrażających jakości życia społeczeństw, funkcjonowania struktur państw oraz podtrzymaniu więzi wspólnotowych i sojuszniczych. W środowisku międzynarodowym, zwłaszcza w Europie, dokonują się transformacje związane z pojawieniem się nowych zagrożeń, a także zmianą charakteru tych, które już istnieją. (...) Bezpieczeństwo danego podmiotu jest określane za pomocą zagrożeń, które mogą doprowadzić do jego destabilizacji czy zniszczenia. Zagrożenia mogą występować na zewnątrz, jak i wewnątrz podmiotu. Europa w kategoriach bezpieczeństwa nie jest monolitem. Regionalizacja bezpieczeństwa uwzględnia wyzwania i zagrożenia specyficzne oraz właściwe dla danego regionu. Jest jednak rosnąca liczba zagrożeń wspólnych, obejmujących cały kontynent - pojawiające się nowe zagrożenia w zmiennym środowisku bezpieczeństwa. Wymuszają one doskonalenie funkcjonujących systemów bezpieczeństwa, w ujęciu narodowym, wspólnotowym i sojuszniczym.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Zalewskiego, prof. WAT

Najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu i Europy stanowi neoimperialna i agresywna polityka Federacji Rosyjskiej. (...) Zagrożenie stanowią również utrzymujące się konflikty regionalne i wewnętrzne, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Konflikt w Syrii oraz konflikt izraelsko-palestyński mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo europejskie. (...) Mimo obserwowanego od kilku lat powolnego spadku liczby ataków, terroryzm wciąż pozostaje jednym z głównych, zarówno asymetrycznych jak i transnarodowych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. (...) Autorzy tej niewątpliwie aktualnej i wartościowej monografii uwagę poświęcili głównym wyzwaniom i zagrożeniom bezpieczeństwa europejskiego. Dogłębna analiza oraz przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o wartości i aktualności recenzowanej monografii na tle aktualnej sytuacji, dynamiki stosunków międzynarodowych czy konfliktów w bezpośredniej bliskości Polski. Ukazane zostały główne zagrożenia i formy narodowego oraz międzynarodowego im przeciwdziałania.

Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Waldemara Kaczmarka

Ł. Kominek, W. Śmiałek, Bezpieczeństwo Europy Wschodniej w XXI wieku, wyd. FNCE, Poznań 2024, ISBN: 978-83-68074-19-2

Recenzowana praca poświęcona została wyjątkowo aktualnej problematyce, mianowicie bezpieczeństwu Europy Wschodniej w XXI wieku. Neoimperialna, agresywna polityka Federacji Rosyjskiej wobec sąsiadów - szczególnie wobec Ukrainy - wprowadza istotne zmiany w architekturze nie tylko wschodniej, ale i całej Europy. Praca ma w pewnym sensie charakter nowatorski, uwzględniający dynamikę wyzwań i zagrożeń oraz narodowych sojuszniczych i międzynarodowych reakcji na nie. (...) Merytoryczną stronę recenzowanej monografii należy uznać za poprawną i wyjątkowo aktualną oraz interesującą.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

Autorzy publikacji poddali analizie i opisowi szeroki zakres oddziaływań polityki i działań Federacji Rosyjskiej na bezpieczeństwo nie tylko regionu, ale również w szerszej kontynentalnej oraz światowej perspektywie. Dogłębna analiza i przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o wartości i aktualności recenzowanej monografii. Praca wnosi nowe wartości do analiz bezpieczeństwa regionalnego we wschodnim jego wymiarze. Ukazuje również ponadregionalne oddziaływanie na bezpieczeństwo międzynarodowe i sojusznicze. Monografia jest efektem odpowiedniego doboru autorów, którzy reprezentują wiodące uczelnie prowadzące badania i dydaktykę z obszaru nauk społecznych oraz dyscypliny: nauki o bezpieczeństwie.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Stańczyka, prof. WAT

K. Śmiałek, Współczesne bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Wybrane problemy, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-97786-55-3

Monografia poświęcona jest ważnym, naukowo i praktycznie, problemom współczesnego bezpieczeństwa ekonomicznego państwa w szerokiej, indywidualnej, społecznej i narodowej perspektywie. Można ją zatem zlokalizować w głównym nurcie współczesnych badań nad bezpieczeństwem w jego wymiarze narodowym, jak i międzynarodowym.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Janusza Kosteckiego, prof. WAT

W. Śmiałek, Siły zbrojne w polityce i systemie bezpieczeństwa państwa, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-67786-47-8

Autorzy recenzowanej monografii główna uwagę poświęcili roli, zadaniom i misji sił zbrojnych w polityce i systemie bezpieczeństwa państwa. Uczynili to na szerokim tle dynamicznych zmian w sferze wewnętrznej i międzynarodowej bezpieczeństwa państwa. Dogłębna analiza, przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o dużej wartości recenzowanej pracy. Wnosi ona nowe wartości do analiz omawianych problemów, szczególnie w okresie ożywionej dyskusji naukowej, debaty społecznej dotyczącej sił zbrojnych ich ról i zadań. Dodatkowym walorem jest to, że autorzy czynią to na tle trwającego konfliktu na Ukrainie i białoruskich działań hybrydowych na granicy z Polską i Litwą.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

Ł. Kominek, W. Śmiałek, Siły zbrojne wobec nowych wyzwań i zagrożeń, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-67786-46-1

Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna, albowiem jest wartością, której osiąganie stanowi powinność elementarną, stojącą ponad różnorakimi społeczno-ekonomicznymi, historycznymi i kulturowymi przejawami aktywności społecznej. Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy uwagę swoją poświęcili roli, zadaniom, misji sił zbrojnych w zapobieganiu i zwalczaniu nowych charakterystycznych dla początków XXI wieku zagrożeniom. Miejsce w ich analizie zajmuje pandemia COVID-19 nielegalna migracja, zagrożenia w cyberprzestrzeni, terroryzm międzynarodowy i zorganizowana przestępczość. W monografii wyjątkowo interesująco autorzy ukazali przewartościowanie ról sił zbrojnych we współczesnych realiach narodowych i międzynarodowych. Aktualność problematyki, jej szerokie ujęcie, przyjęta perspektywa skutkują pozytywną oceną zarówno merytorycznej, jak i metodologicznej strony recenzowanej pracy.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Bogusława Jagusiaka

A. Ostanek, Ł. Kominek, Konceptualizacja bezpieczeństwa granicznego w ujęciu historycznym, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-67786-23-2

Problematyka formacji granicznych, któe formowane były w państwie polskim w XX wieku była już podejmowana w badaniach kilku historyków. Jednakże trudno ten obraz uznać za całkowicie wypełniony. Można więc z dużym zadowoleniem zauważyć pojawienie się nowego zbioru studiów, który ma ukazać się pod redakcją Adama Ostanka i Łukasza Kominka, odnoszącym się do kwestii bezpieczeństwa granic państwa polskiego i to właśnie w ujęciu historycznym, a więc odnoszącym się do przemian jakie formacje graniczne przechodziły i jakie wpływały na ich funkcjonowanie w tym niezwykle skomplikowanym wieku XX-tym.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Macieja Franza

W. Śmiałek, Nienaruszalność, trwałość i bezpieczeństwo granic Rzeczypospolitej Polskiej, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-67786-22-5

Autorzy recenzowanej monografii poświęcili uwagę analizie trwałości, nienaruszalności i bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej. Analizie poddali przede wszystkim uwarunkowania prawne, doktrynalne określające zakres bezpieczeństwa granic, integralność terytorialną. Przedmiotem badań stały się formacje graniczne, Siły Zbrojne RP zwłaszcza Marynarka Wojenna. Dogłębna analiza, przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o wyjątkowej aktualności recenzowanej pracy. Wnosi ona nowe wartości do analiz omawianej problematyki, szczególnie w okresie ożywionej dyskusji naukowej i debaty społecznej nad bezpieczeństwem granic RP, zwłaszcza na tle nowych wyzwań i zagrożeń. Wyjątkowa aktualność prezentowanej w monografii problematyki, przyjęta perspektywa i dogłębna analiza pozwalają na pozytywną ocenę, zarówno w warstwie merytorycznej, jak i metodologicznej.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

W. Śmiałek, Ł. Kominek, Bezpieczeństwo granic Rzeczypospolitej Polskiej w realiach XXI wieku, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-67786-02-7

Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna, albowiem jest wartością, której osiąganie stanowi powinność elementarną stojącą nad różnorodnymi przejawami aktywności społecznej. Bezpieczeństwo zawsze posiada charakter interdyscyplinarny i utylitarny, nie może być rozpatrywane jako wartość odrębna od innych. Recenzowaną pracę można uznać za wartościową i nowatorską w wymiarze bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej jako istotnej części bezpieczeństwa narodowego. Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy, uwagę poświęcili przede wszystkim analizie czynników i uwarunkowań bezpieczeństwa granic RP. Wyjątkowa aktualność – widziana przez kryzys na granicy polsko-białoruskiej i wojnę na Ukrainie – prezentowanej problematyki, przyjęta perspektywa i dogłębna analiza pozwalają na pozytywną ocenę zarówno w warstwie metodologicznej jak i merytorycznej.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

K. Śmiałek, Zarządzanie kryzysowe, obrona cywilna i ochrona ludności w perspektywie 2030 roku, wyd. FNCE, Poznań 2023, ISBN: 978-83-67372-96-1

Recenzowaną monografię poświęcono problemom szeroko rozumianego zarządzania kryzysowego, ochronie ludności i obronie cywilnej w perspektywie 2030 roku. Pracę można zlokalizować w głównym nurcie współczesnych badań nad bezpieczeństwem, zarówno w jego wymiarze wewnętrznym, narodowym, jak i międzynarodowym. Należy zauważyć, że autorzy raczej unikają nadmiernego teoretyzowania i powtarzania formuł wielokrotnie przytaczanych w wielu publikacjach (...). Autorzy recenzowanej monografii poświęcili uwagę wyjątkowo aktualnej problematyce zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej. Dogłębna analiza oraz przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki - stanowią o wysokiej jakości recenzowanej pracy. Wnosi ona nowe wartości do analiz omawianych problemów, szczególnie w okresie ożywionej dyskusji naukowej i debaty społecznej nad ewolucją zarządzania kryzysowego, ochroną ludności, nowymi propozycjami rozwiązań prawnych w tym zakresie. Monografia jest efektem odpowiedniego doboru autorów reprezentujących wiodące uczelnie prowadzące badania i dydaktykę z obszaru nauk społecznych, dyscypliny nauk o bezpieczeństwie. Wyjątkowa aktualność prezentowanej w monografii problematyki, przyjęta perspektywa i dogłębna analiza pozwalają na pozytywną ocenę warstwy merytorycznej jak i metodologicznej.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Stańczyka, prof. WAT

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Bezpieczeństwo ekologiczne, zdrowotne i ochrona środowiska naturalnego w realiach XXI wieku, wyd. FNCE, Poznań 2022, ISBN: 978-83-67372-28-2

Bezpieczeństwo ekologiczne oznacza utrzymanie pewnego poziomu ochrony, który pozwoli na korzystanie przez człowieka z wartości środowiska i jego zasobów. Celem bezpieczeństwa ekologicznego jest określenie optymalnych warunków zdrowia ludzi przez ocenę narażenia ich na szkodliwe działanie zanieczyszczeń oraz opracowanie zasad zapobiegania skutkom skażeń i zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych w środowisku. (...) Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna, albowiem jest wartością, której osiąganie stanowi powinność elementarną stojącą ponad różnorakimi społeczno-ekonomicznymi, historycznymi i kulturowymi przejawami aktywności społecznej. Wyjątkowość ta dotyczy ścisłej więzi bezpieczeństwa ekologicznego i ochrony środowiska naturalnego ze zdrowiem człowieka jako jednostki indywidualnej, jak i całego społeczeństwa. Wyjątkowa aktualność prezentowanej w pracy problematyki, przyjęta interdyscyplinarna perspektywa i dogłębna analiza - pozwalają na pozytywną ocenę, zarówno w warstwie merytorycznej, jak i metodologicznej. (...) Praca z pewnością będzie służyła analitykom, doktorantom i studentom zainteresowanym problematyką bezpieczeństwa ekologicznego, ochrony środowiska i ich więzi ze zdrowiem człowieka.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Stańczyka, prof. WAT

W. Śmiałek, Ł. Kominek, O. Balogh, Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej. Perspektywa narodowa i międzynarodowa, wyd. FNCE, Poznań 2022, ISBN: 978-83-67138-76-5

Tytułowy problem recenzowanej monografii – bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie narodowej i międzynarodowej ma obecnie ważne znaczenie zarówno naukowe jak i praktyczne. W świetle dominujących opracowań i analiz recenzowana praca stanowi oczekiwane i interesujące uzupełnienie prezentujące interdyscyplinarne ujęcie tematu. Wzbogaceniem jest spojrzenie na temat przez pryzmat nowych, dynamicznych zjawisk i procesów zachodzących w regionie, jego bezpośrednim sąsiedztwie i działaniach mocarstw, organizacji międzynarodowych. Dominujące jest ujęcie z perspektywy nauk o bezpieczeństwie.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Waldemara Kaczmarka

K. Śmiałek, A. Kominek, Technologiczny wymiar ochrony danych osobowych, wyd. FNCE, Poznań 2021, ISBN: 978-83-66800-75-5

Tytułowy problem recenzowanej monografii – technologiczny wymiar ochrony danych osobowych ma obecnie ważne znaczenie, zarówno naukowe jak i praktyczne. W świetle dominujących opracowań i analiz prawnych ochrony danych osobowych, recenzowana praca stanowi oczekiwane i wyjątkowo interesujące uzupełnienie prezentujące interdyscyplinarne ujęcie tematu. Wartością dodaną niewątpliwie jest spojrzenie na temat przez pryzmat nowych, dynamicznie rozwijających się technologii mających istotny wpływ na ochronę danych osobowych.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. inż. Janusza Rybińskiego, prof. WAT

Omawiane opracowanie, z uwagi na zaprezentowane w nim walory poznawcze, doktrynalne i orzecznicze jest czymś więcej niż kompendium wiedzy, z zakreślonej przedmiotowo części problematyki ochrony danych osobowych. Jest opracowaniem kompletnym, poruszającym, objaśniającym i zaspokajającym wiedzę z zakresu wszystkich zagadnień związanych z wymiarem technologicznym ochrony danych osobowych – bez potrzeby sięgania do innych opracowań. Jest to również opracowanie bardzo aktualne, przydane przedstawicielom doktryny – w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej , praktykom – w stosowaniu prawa, studentom i aplikantom w zawodach prawniczych w łączeniu zdobywanej wiedzy z praktycznym jej wykorzystaniem. Całość jest dobrze przemyślana i ustrukturyzowana, rzetelnie zrealizowana, a co najważniejsze napisana w sposób przejrzysty i przystępny dla czytelnika.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Michała Kowalskiego, prof. ALK

W. Śmiałek, Ł. Kominek, Bezpieczeństwo Azji w XXI wieku - wybrane aspekty, wyd. FNCE, Poznań 2021, ISBN: 978-83-66800-52-6

Tytułowy problem recenzowanej monografii nabiera szczególnego znaczenia —zarówno naukowego jak i praktycznego. Wynika to z dynamiki przemian w stosunkach międzynarodowych opisywanego obszaru oraz eskalacji trwających sporów i konfliktów mających wymiar ponadregionalny. (…) Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy, poświęcili uwagę przede wszystkim analizie interdyscyplinarnej bezpieczeństwa Azji, zwłaszcza w ujęciu regionalnym. (…) Praca wnosi nowe, istotne wartości do analiz bezpieczeństwa Azji. Można dostrzec walory metodologiczne i merytoryczne istotne z punktu widzenia nauk o bezpieczeństwie.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Jerzego Zalewskiego, prof. WAT

Praca poświęcona jest wybranym, aktualnym problemom bezpieczeństwa Azji, postrzeganego z perspektywy zarówno narodowej jaki międzynarodowej. (…) Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw, jest dość szczególna — bowiem jest wartością, której osiągnięcie stanowi powinność elementarną, stojącą ponad różnorakimi ekonomicznymi, historycznymi i kulturowymi przejawami aktywności społecznej. Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy, uwagę swoją poświęcili różnym aspektom bezpieczeństwa Azji, akcentując wymiar polityczny, militarny, ekonomiczny i ekologiczny..

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Józefa Tymanowskiego

W. Śmiałek, Ł. Kominek, Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe w XXI wieku. Księga jubileuszowa z okazji 10-lecia Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego Wojskowej Akademii Technicznej, wyd. WAT, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-7938-324-5

Statut KNBN WAT, po wielu konsultacjach z Działem Spraw Studenckich oraz pozytywnej rekomendacji przez Dział Prawny WAT, został zatwierdzony w dniu 21 kwietnia 2011 r. Tego samego dnia, w odpowiedzi na podanie o rejestrację KNBN WAT z dnia 12 kwietnia, Rektor WAT wydał decyzję o oficjalnym zarejestrowaniu Koła, czego wyrazem był wpis do Rejestru uczelnianych organizacji studenckich Wojskowej Akademii Technicznej.

Dla wielu osób dziesięciolecie to zbyt krótki okres, aby go upamiętniać księgą jubileuszową, ale dla studenckiego ruchu naukowego to tylko kilka epok, zwłaszcza dla tych jego uczestników, którzy przeszli drogę od licencjatu do stopnia naukowego. Prezentowana monografia obrazuje interdyscyplinarne podejście do nauk o bezpieczeństwie, główną uwagę skupiając na bezpieczeństwie narodowym. Autorami rozdziałów są obecni i byli członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego – studenci, doktoranci i osoby ze stopniami naukowymi aktywnie działający w jego ramach.

K. Śmiałek, A. Kominek, Ochrona informacji niejawnych w perspektywie krajowej i międzynarodowej, wyd. FNCE, Poznań 2021, ISBN: 978-83-66800-54-0

Za cel monografii redaktorzy naukowi przyjęli wyjaśnieni roli informacji niejawnych i ich ochrony we współczesnym państwie. Zaprezentowanie kontekstu krajowego jest obszerne i opracowane w sposób interesujący, a na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony człowiekowi – jako najsłabszemu ogniwu w systemie ochrony informacji niejawnej. (…) Zaprezentowanie powyższej problematyki za pomocą studium przypadku dało naukowcom duże możliwości w spojrzeniu na aspekt człowieka w sposób interdyscyplinarny i wielowątkowy. Problematyka krajowa monografii jest ciekawie nakreślona, a dobór rozdziałów pozwala odpowiednio przyjrzeć się roli informacji niejawnych i ich ochrony w Polsce. (…) Autorzy rozdziałów i jej redaktorzy naukowi w poprawny sposób wywiązali się z zadania jakie sobie postawili przystępując do jej opracowywania. W moim odczuciu dali asumpt do dalszych poszerzonych i pogłębionych badań w tym zakresie. Pozycja ta powinna się cieszyć zainteresowaniem grona specjalistów i ekspertów zajmujących się obronnością i bezpieczeństwem.

Z recenzji wydawniczej płk. dr. hab. Jacka Lasoty, prof. ASzWoj

Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna, albowiem jest wartością, której osiąganie stanowi powinność elementarną. Strategiczne zadania w systemie ochrony informacji niejawnych obejmują zapewnienie bezpieczeństwa informacyjnego państwa i efektywnej realizacji jego funkcji wymagających przetwarzania i dystrybucji informacji niejawnych poprzez zapobieganie w uzyskiwaniu nieuprawnionego dostępu do informacji niejawnych i ich ujawnieniu. (…) Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy poświęcili uwagę przede wszystkim analizę zjawisk stanowiących możliwe i wysoce prawdopodobne zagrożenia dla bezpieczeństwa, ochrony informacji niejawnych i ciągłości realizacji procesów informacyjnych. Analiza ta obejmuje perspektywę zarówno krajową jak i międzynarodową. Praca wnosi istotne wartości do rozwoju analiz bezpieczeństwa informacyjnego państwa w aspekcie bezpieczeństwa narodowego. Można w niej dostrzec walory metodologiczne i merytoryczne istotne z punktu widzenia nauk społecznych, a także aktualnych potrzeb zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. inż. Janusza Rybińskiego, prof. WAT

K. Śmiałek, A. Kominek, Ochrona danych osobowych. Perspektywa krajowa i międzynarodowa, wyd. FNCE, Poznań 2021, ISBN: 978-83-66800-43-4

W warunkach globalizacji przepływ informacji, również zawierających poufne dane osobowe, staje się poważnym wyzwaniem zarówno dla organów stanowiących, jak i stosujących prawo. Sytuacja ta stanowi też poważne zagrożenie dla praw człowieka. Zarazem stale pojawiają się nowe technologiczne możliwości gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych. W tych okolicznościach próba poddania tych zjawisk obszernej prawniczej refleksji naukowej zasługuje na duże uznanie. Praca składa się z 22 opracowań podzielonych na trzy części tematyczne: aspekty prawne, analizy prawno-porównawcze oraz aspekty technologiczne. (…) Jest ona bardzo wartościowym wkładem w stan wiedzy o problemie ochrony danych osobowych w różnych jego wymiarach.

Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr. hab. Romana Wieruszewskiego

W świetle dominujących opracowań i analiz prawnych ochrony danych osobowych praca ta stanowi oczekiwane i wyjątkowo interesujące uzupełnienie prezentujące interdyscyplinarne ujęcie tematu. (…) Dogłębna analiza i przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o wartości i aktualności publikacji. Powstała ona na bazie obowiązujących aktów prawnych oraz aktualnej literatury i czasopism. Wnosi nowe wartości do analiz omawianej problematyki, szczególnie w okresie ożywionej dyskusji naukowej i debaty społecznej nad ewolucją ochrony danych osobowych, dostępem do nich, rolą instytucji i służb odpowiedzialnych za nie oraz za ich udostępnianie.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. inż. prof. WAT Janusza Rybińskiego.

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Formacje policyjne w zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności, wyd. WAT, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-7938-301-6

Każda katastrofa, stan zagrożenia powodują załamanie funkcjonowania administracji i infrastruktury państwa. Jednym z najważniejszych zadań stojących przed organami administracji rządowej i samorządowej oraz formacji policyjnych jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia ludności oraz nienaruszalności środowiska. Wiąże się to z koniecznością zorganizowania spójnego systemu przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom spowodowanym przez siły przyrody, rozwój cywilizacyjny czy konflikt zbrojny.

Praca skierowana jest do analityków, doktorantów i studentów uczelni realizujących badania w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie oraz prowadzących dydaktykę na kierunkach bezpieczeństwo wewnętrzne, narodowe i międzynarodowe. Monografia może się również spotkać z zainteresowaniem funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników formacji policyjnych.

W. Śmiałek, Formacje policyjne w bezpieczeństwie wewnętrznym państwa, wyd. WAT, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-7938-262-0

Cechą znamienną współczesnych zagrożeń jest ich wszechobecność. Lista zagrożeń nie jest zamknięta, gdyż pojawiają się nowe ich typy i modyfikacje. Zajmowanie się rzeczywistymi zagrożeniami charakteryzuje zawodowe i wyspecjalizowane podejście do bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Występuje ono przede wszystkim wśród podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny, bezpieczeństwo powszechne i bezpieczeństwo ustrojowe. Główna rola w tym zakresie przypada formacjom policyjnym obejmującym historycznie policje, milicje, żandarmerie wojskowe, straże graniczne, służby więzienne, służby oraz straże lokalne i sektorowe.

Prezentowana monografia skierowana jest do analityków, doktorantów, studentów uczelni cywilnych i resortowych realizujących badania w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie oraz prowadzących dydaktykę na kierunkach bezpieczeństw wewnętrzne, narodowe i międzynarodowe. Mamy nadzieję, że spotka się ona również z zainteresowaniem funkcjonariuszy i żołnierzy formacji policyjnych, zwłaszcza Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i innych.

K. Śmiałek, Zarządzanie kryzysowe. Wymiar narodowy i międzynarodowy, wyd. WAT, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-7938-282-8

Zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym. Polega ono na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów infrastruktury krytycznej. Zarządzanie kryzysowe jest składową przedsięwzięć realizowanych w ramach zapewnienia bezpieczeństwa i obronności państwa, ściślej - wewnętrznego bezpieczeństwa państwa.

Prezentowana monografia poświęcona jest zarządzaniu kryzysowemu z perspektywy narodowej i międzynarodowej. Część I obejmuje charakterystykę narodowego wymiaru zarządzania kryzysowego, koncentrując się głównie na ochronie infrastruktury krytycznej. Część II dotyczy międzynarodowych uwarunkowań zarządzania kryzysowego, ochrony ludności oraz obrony cywilnej. Autorzy publikacji swoją uwagę skupili na Organizacji Narodów Zjednoczonych Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Przyjęte rozwiązania ustrojowe oraz doświadczenia historyczne mają wpływ na rozwiązania prawne, strukturę systemu zarządzania kryzysowego w poszczególnych państwach. Autorzy odnieśli się do rozwiązań Stanów Zjednoczonych, Japonii, Czech, Słowacji i państw bałtyckich..

Autorzy niniejszego opracowania wywodzą się z czołowych uczelni krajowych prowadzących badania i realizujących dydaktykę w dziedzinie nauk społecznych i dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Białostockiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojskowej Akademii Technicznej.

Książka ta zapewne spotka się z zainteresowaniem analityków, doktorantów czy studentów badających i studiujących zagadnienia bezpieczeństwa narodowego, a zwłaszcza zarządzania kryzysowego.

K. Śmiałek, Zarządzanie kryzysowe wobec wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, wyd. WAT, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-7938-299-6

Ochrona ludności jest jednym z podstawowych obowiązków państwa. Jej celem jest ochrona życia i zdrowia człowieka, mienia i dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego w sytuacjach zagrożeń naturalnych spowodowanych przez człowieka. Do kategorii współczesnych zagrożeń zaliczyć można zarówno zagrożenia naturalne, jak i asymetryczne, terrorystyczne, cybernetyczne, hybrydowe oraz pozostałe zagrożenia spowodowane przez człowieka, obejmujące w szczególności zagrożenia militarne o gwałtownym i niszczycielskim oddziaływaniu na ludzi, infrastrukturę i środowisko naturalne.

Podmiotem obrony cywilnej niezmiennie pozostaje człowiek, a jej przedmiotem jest zabezpieczenie ludności przed skutkami zagrożeń czasu wojny. Dynamika konfliktów zbrojnych wymaga nowego spojrzenia na obronę cywilną i jej związki z zarządzaniem kryzysowym.

Niniejsza publikacja poświęcona jest trzem problemom. Rozdział pierwszy pokazuje wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Autorzy skupili się głównie na terroryzmie międzynarodowym postrzeganym jako największe niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa narodowego we wszystkich jego wymiarach – zarządzaniu kryzysowym, ochronie ludności. Rozdział drugi dotyczy funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego postrzeganego z perspektywy bezpieczeństwa cybernetycznego i teleinformatycznego. Ochronie ludności, obronie cywilnej, relacjom zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej poświęcony jest trzeci rozdział.

Autorami prezentowanej monografii są pracownicy naukowi, doktoranci, studenci wiodących uczelni krajowych realizujących badania i dydaktykę w dziedzinie nauk społecznych i dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie, m.in.: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Toruń- skiego (UMK), Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej i innych.

Monografia skierowana jest do analityków, doktorantów, studentów kierunków bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne zainteresowanych szeroką formułą zarządzania kryzysowego.

 

K. Śmiałek, Dziedziny i sektory bezpieczeństwa narodowego. Wybrane zagadnienia, wyd. WAT, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-7938-280-4

Sektory bezpieczeństwa narodowego (bezpieczeństwa państwa) to części zintegrowanego bezpieczeństwa narodowego odpowiadające zakresem swojej problematyki ustawowo określonym działom administracji rządowej lub grupom takich działów, agregowanym ze względu na podobieństwo przedmiotowe.

Wśród dziedzin bezpieczeństwa narodowego wyodrębniono następujące sektory: dyplomatyczny, militarny, wywiadowczy, kontrwywiadowczy, prawa i porządku publicznego, ratownictwa, kulturowy, edukacyjny, socjalny, demograficzny, migracyjny, finansowy, energetyczny, transportowy infrastruktury krytycznej, środowiska naturalnego i inne.

Autorzy prezentowanej monografii opowiedzieli się za typologią dziedzinowo-sektorową. Tytuł prezentowanej pracy wynika z trwającej od wielu lat naukowej i politycznej dyskusji odnoszącej się do klasyfikacji, typologii i szkół dotyczących ujęcia systemowego bezpieczeństwa. Podjęty w monografii problem badawczy jest istotny ze względów poznawczych, jako że dotyczy dynamicznie rozwijającego się obszaru dziedzin i sektorów bezpieczeństwa.

Publikacja skierowana jest do analityków, studentów, doktorantów kierunków takich jak: bezpieczeństwa narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, nauki polityczne, stosunki międzynarodowe.

Praca powstałą dzięki zaangażowaniu i współpracy pracowników naukowych i doktorantów wiodących uczelni krajowych, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

 

W. Śmiałek, Bezpieczeństwo sektorowe w XXI wieku. Badania i perspektywy, wyd. WAT, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-7938-281-1

Sektorowa wizja struktury i funkcjonowania państwa pozwala na dynamiczne wyodrębnienie jego obszarów – sektorów, czy też zmiennych, zarówno w czasie jak i w przestrzeni, m.in.: sektorów: ekonomicznego, politycznego, militarnego (wojskowego), bezpieczeństwa, żywnościowego, informatycznego itp.

Definiowanie sektorów bezpieczeństwa ma istotne znaczenie analityczne, ponieważ umożliwia badanie nie tylko sektora bezpieczeństwa, ale również jego interakcje z innymi obszarami nauki. Wśród dziedzin bezpieczeństwa narodowego wyodrębniono następujące sektory: dyplomatyczny, militarny, wywiadowczy, kontrwywiadowczy, prawa i porządku publicznego, ratownictwa, kulturowy, edukacyjny, socjalny, demograficzny, migracyjny, finansowy, energetyczny, transportowy, infrastruktury krytycznej, środowiska naturalnego i inne.

Monografia skierowana jest do analityków bezpieczeństwa narodowego, wewnętrznego i międzynarodowego, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i innych. Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu i współpracy pracowników naukowych i doktorantów wiodących uczelni krajowych badających szeroko pojęte bezpieczeństwo, jego dziedziny i sektory, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie i innych.

W. Śmiałek, Bezpieczeństwo militarne w ujęciu narodowym i międzynarodowym, wyd. WAT, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-7938-268-2

Współcześnie bezpieczeństwo definiuje się jako konglomerat różnych współgrających elementów, w którym bezpieczeństwo militarne odgrywa jedną z głównych ról, ale już nie bezwzględnie dominującą . Prezentowana praca ma służyć osiągnięciu celu, którym jest identyfikacja elementów składających się na pojęcie bezpieczeństwa militarnego, ukazanie potencjalnych i realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w sferze militarnej.

W trzech rozdziałach tematycznych istotne miejsce zajmuje ukazanie roli organizacji międzynarodowych, politycznych czy też polityczno-wojskowych w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa w ujęciu globalnym i regionalnym (ONZ, NATO, UE). Analiza byłych, trwających i potencjalnych (przyszłych) konfliktów zbrojnych (Irak, Syria, Morze Południowo-Chińskie) jest ważna dla prezentacji tematu. Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej w interesującym nas obszarze bezpieczeństwa militarnego warunkowane jest zespołem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. To one wypadkowo rozstrzygają o jego ostatecznym kształcie w danym momencie. Temu zagadnieniu autorzy poświęcili kilka rozdziałów.

Prezentowana praca powstała dzięki zaangażowaniu autorów wywodzących się z wiodących uczelni krajowych, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej i przede wszystkim Wojskowej Akademii Technicznej.

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Ewolucja wojen. Wielość uwarunkowań, wyd. WAT, Warszawa 2019, ISBN: 978-83-7938-248-4

Tytuł prezentowanej monografii wynika z trwającej od wielu lat naukowej, strategicznej i historycznej dyskusji o ewolucji wojen oraz odnoszącej się do nich klasyfikacji. Podjęty w publikacji problem badawczy jest istotny ze względów poznawczych, jako że dotyczy dynamicznie rozwijającego się i ewoluującego obszaru sporów, konfliktów zbrojnych i wojen.

Autorzy prezentowanej monografii uwagę swoją skupili przede wszystkim na następujących zagadnieniach: ewolucja taktyki i sztuki wojennej; typologia konfliktów i wojen; wnioski z konfliktów XX i XXI wieku; rewolucje w dziedzinie wojskowości; organizacje międzynarodowe wobec konfliktów i zbrojeń; Polska wobec konfliktów i wojen; wojny i konflikty w nauce i literaturze.

Praca skierowana jest do analityków, studentów uczelni wojskowych i cywilnych kierunków stosunków międzynarodowych oraz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Monografia powstała dzięki zaangażowaniu autorów wywodzących się z wiodących uczelni krajowych, m.in. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej i innych.

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Bezpieczeństwo ekonomiczne. Wymiar narodowy i międzynarodowy, wyd. COAS, Warszawa 2019, ISBN: 978-83-939703-2-2

Bezpieczeństwo ekonomiczne jest kategorią interdyscyplinarną obejmującą nauki ekonomiczne, nauki polityczne, czy też nauki o bezpieczeństwie. Autorzy tej publikacji podjęli się realizacji problemu wielowymiarowości bezpieczeństwa ekonomicznego ze szczególnym zwróceniem uwagi na wyzwania i zagrożenia w środowisku narodowym, regionalnym i globalnym.

Pojęcie bezpieczeństwa ekonomicznego odnosi się do państw a jej składowymi są wartości uznawane za ważne dla państwa choć niekoniecznie pozostające pod bezpośrednią jego kontrolą. Aktualność i atrakcyjność podjętej problematyki wynika z dynamiki przemian ekonomicznych w perspektywie narodowej i międzynarodowej.

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Regionalny wymiar bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego, wyd. WAT, Warszawa 2019, ISBN: 978-83-7938-249-1

Celem monografii jest ukazanie regionalnego wymiaru bezpieczeństwa międzynarodowego z politycznego, ekonomicznego, militarnego, społecznego i kulturowego punktu widzenia. W ujęciu regionalnym autorzy przedstawili zagrożenia i wyzwania w głównych obszarach niestabilności i konfliktów, działania podejmowane przez państwa i instytucje międzynarodowe na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa oraz nowe tendencje w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Zespół autorski w większości stanowią młodzi badacze wywodzący się z uczelni krajowych: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i innych.

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Międzynarodowe uwarunkowania bezpieczeństwa narodowego/państwa, wyd. COAS, Warszawa 2019, ISBN: 978-83-939703-3-9

Podjęty w publikacji problem badawczy jest istotny ze względów poznawczych, ponieważ dotyczy bezpieczeństwa narodowego/państwa w środowisku międzynarodowym – uwarunkowań i kryteriów. Bezpieczeństwo międzynarodowe państwa jest wartością mieszczącą się w wiązce interesów uznawanych powszechnie za egzystencjonalne, bo dotykających przetrwania i rozwoju kraju.

Praca skierowana jest do analityków, doktorantów, studentów uczelni wojskowych i cywilnych kierunków bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego oraz pasjonatów kwestii związanych ze stosunkami międzynarodowymi.

Prezentowana monografia powstałą dzięki zaangażowaniu autorów wywodzących się z wiodących uczelni krajowych, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wyżej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej i innych.

K. Śmiałek, W. Śmiałek, Wpływ organizacji międzynarodowych na wielowymiarowość bezpieczeństwa, wyd. WAT, Warszawa 2016, ISBN: 978-83-7938-119-7

Tytuł prezentowanej pracy wynika z trwającej od wielu lat dyskusji odnoszącej się do roli i miejsca organizacji międzynarodowych w systemie globalnym i systemach regionalnych bezpieczeństwa. Podjęty w tej publikacji problem badawczy jest istotny ze względów poznawczych, ponieważ dotyczy dynamicznie rozwijającego się i ewoluującego obszaru, roli i miejsca w polityce światowej, regionalnej i narodowej.

Bezpieczeństwo państwa jest kategorią interdyscyplinarną. Autorzy tej publikacji podjęli się realizacji ekscytującego problemu miejsca organizacji międzynarodowych w bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym. Atrakcyjność i aktualność problematyki wynika z dynamiki przemian politycznych, ekonomicznych, społecznych, militarnych w środowisku międzynarodowym.

W. Śmiałek, Bezpieczeństwo w polskiej polityce zagranicznej, wyd. WAT, Warszawa 2014, ISBN: 978-83-7938-062-6

Prezentowana praca stanowi efekt międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej przez Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Celem tego przedsięwzięcia było zdiagnozowanie wybranych dylematów polityki bezpieczeństwa Polski w drugiej dekadzie XXI wieku w aspekcie zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Autorzy w swoich opracowaniach nie tylko dokonali charakterystyki głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego RP, ale także przedstawili propozycje sposobów przeciwdziałania im.

Przyjęcie takich założeń badawczych jest o tyle istotne, iż pozwala nie tylko diagnozować występujące problemy, ale także przyczynić się do ich zwalczania. Praca ta jest więc skierowana przede wszystkim do przedstawicieli elit politycznych oraz mediów, a także środowiska naukowego oraz studentów politologii, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego i kierunków pokrewnych. Redaktorzy publikacji pragną złożyć wyrazy podziękowania opiekunowi naukowemu KNBN WAT Panu Doktorowi Wiesławowi Śmiałkowi za okazane wsparcie, życzliwość oraz niezwykle cenne uwagi merytoryczne udzielane podczas realizacji niniejszej konferencji.

W. Śmiałek, Rola i miejsce Rzeczypospolitej Polskiej w systemie/systemach bezpieczeństwa międzynarodowego, wyd. WAT, Warszawa 2013, ISBN: 978-83-62954-92-6

Podstawowym celem polityki zagranicznej i wewnętrznej każdego państwa jest zapewnienie jego bezpieczeństwa w stosunkach międzynarodowych. Cel ten wynika z konieczności zaspokojenia egzystencjalnych potrzeb istnienia i przetrwania narodu oraz jego organizacji państwowej, a także ochrony atrybutów ich tożsamości.

Tytuł prezentowanej pracy wynika z trwającej od wielu lat naukowej, ale i politycznej dyskusji odnoszącej się do klasyfikacji, typologii i szkół dotyczących ujęcia systemowego bezpieczeństwa międzynarodowego.

Na początku XXI wieku w literaturze tematu używając pojęcia „system powszechny / globalny bezpieczeństwa międzynarodowego”, autorzy odnoszą go do systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizacja ta łączy w sobie cechy organizacji powszechnej i uniwersalnej, zaś w obszarze odpowiedzialności za pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe posiada uprawnienia wyjątkowe nieznane innym organizacjom.

Równolegle z procesem globalizacji toczy się proces regionalizacji, w tym w sferze bezpieczeństwa. Ogólnie przyjmuje się, że organizacje polityczne, polityczno-wojskowe i sojusze utożsamiane są z systemami bezpieczeństwa międzynarodowego, kooperatywnego. I tak możemy mówić o:

  • systemie bezpieczeństwa NATO,
  • systemie bezpieczeństwa KBWE/OBWE,
  • i od niedawna o systemie bezpieczeństwa UE.

W prezentowanej pracy do tych wyżej wymienionych systemów odnoszą się i nawiązują autorzy artykułów. Podjęty w książce problem badawczy jest istotny ze względów poznawczych, jako że dotyczy dynamicznie rozwijającego się i ewoluującego obszaru polityki bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego.

W. Śmiałek, Wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego w XXI wieku, wyd. WAT, Warszawa 2013, ISBN: 978-83-62954-65-0

Książka koncentruje się na trzech grupach zagrożeń. Pierwsza grupa artykułów dotyczy determinant skutecznej polityki bezpieczeństwa, sposobów jej kreowania. Autorzy zaprezentowali najważniejsze płaszczyzny bezpieczeństwa narodowego, akcentując m.in. wydatki obronne i koszty udziału państwa w misjach i operacjach poza granicami państwa (Krzysztof Szwarc).

Istotne miejsce w rozważaniach nad bezpieczeństwem zajmuje energetyka, a zwłaszcza wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (Paweł Domagała). Druga grupa zagadnień obejmuje rozważania dotyczące nowej roli międzynarodowych organizacji do spraw bezpieczeństwa, np. UE, NATO (Agnieszka Warda).

Za sprawą postępu technicznego, ideologizacji działań politycznych, fundamentalizmu religijnego, terroryzm – zjawisko niegdyś regionalne, wzrósł do rangi globalnej, wpisując się na listę zagrożeń dla bezpieczeństwa jako największe z nich. Charakterystyce najważniejszych organizacji terrorystycznych, metodom i środkom zwalczania terroryzmu poświęcona jest trzecia grupa artykułów (Sabina Narloch, Marcin Chmielewski, Piotr Leszczyński).

Mamy nadzieję, że zakres oraz tematyka artykułów zainteresują Czytelników spośród społeczności akademickiej. Praca powstała dzięki zaangażowaniu studentów kół naukowych bezpieczeństwa narodowego funkcjonujących w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Obrony Narodowej, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i innych uczelniach.